Haberler Manşet

Çinli Elektrikli Araçlara AB’den Darbe! Yüzde 38,1’e Varan Ek Vergi

AB Komisyonu, Çin’de üretilen elektrikli otomobillere sağlanan sübvansiyonlarla ilgili soruşturma kapsamında alınan kararları açıkladı. Açıklamada, “Komisyon, soruşturmasında Çin’deki elektrikli

Çinli Elektrikli Araçlara AB’den Darbe! Yüzde 38,1’e Varan Ek Vergi

AB Komisyonu, Çin’de üretilen elektrikli otomobillere sağlanan sübvansiyonlarla ilgili soruşturma kapsamında alınan kararları açıkladı.

Açıklamada, “Komisyon, soruşturmasında Çin’deki elektrikli araç değer zincirlerinin adil olmayan sübvansiyonlardan yararlandığı geçici sonucuna vardı.” ifadesine yer verildi.

Soruşturmanın devam ettiği belirtilen açıklamada, Çin’deki elektrikli otomobil değer zincirinin AB’deki üreticilere ekonomik zarar veren haksız sübvansiyonlardan faydalandığı görüşünde olunduğu bildirildi.

Komisyon, soruşturma bulgularını görüşmek ve belirlenen sorunları Dünya Ticaret Örgütü ile uyumlu bir şekilde çözmek için Çinli yetkililerle iletişime geçtiğini belirtti.

Bu bağlamda, Çin’den elektrikli araç ithalatında uygulanacak geçici dengeleyici vergilerin seviyesini duyurma kararı alındığı açıklandı. Çinli yetkililerle yapılan görüşmelerde etkili bir çözüm sağlanamazsa, bu geçici vergiler 4 Temmuz’dan itibaren tüm üye ülke gümrüklerinde uygulanacak ve daimi vergi kararı yürürlüğe girene kadar devam edecek.

Açıklamada, Çinli firmalar arasında yer alan BYD’ye yüzde 17,4, Geely’e yüzde 20, SAIC’e yüzde 38,1 oranında ilave vergi uygulanacağı belirtildi. AB ile işbirliği yapan diğer Çinli elektrikli otomobil üreticileri yüzde 21 vergiye tabi tutulacakken, işbirliği yapmayanlar yüzde 38,1 ilave vergi ödeyecek.

Tesla’ya İstisna Tesla’nın Çin’de de üretim yaptığı hatırlatılarak, bu firmaya özel bir vergi oranı uygulanabileceği, ayrıca Çin’de üretim yapan diğer şirketlerin de özel durumlarının değerlendirilebileceği bildirildi.

Son yıllarda Avrupa’da satılan elektrikli otomobillerde Çinli üreticilerin payı hızla artıyor. Çin’de üretilen düşük fiyatlı ve sübvanse edilmiş elektrikli otomobillerin satışları, rakiplerini hızla geride bırakıyor.

AB’de satılan elektrikli araçlar içinde Çin markalarının payı 2019’da yüzde 1’in altındayken, son dönemde yüzde 8’e ulaştı. Bu oranın, önlem alınmaması halinde hızla artmaya devam edeceği belirtiliyor.

2023 yılında Avrupa’ya elektrikli araç ihracatı 10 milyar avroya yaklaşan Çin’in, benzer segmentlerdeki elektrikli otomobil fiyatları Avrupa’da üretilen modellerin yüzde 20 altında seyrediyor. Çin’de, BYD, SAIC ve Geely gibi markalar ile Tesla ve farklı Avrupa şirketlerinin üretimi bulunuyor. Avrupa’daki üreticiler, Çin yapımı modellerin iç pazarlarında hakimiyet kurmasından rahatsızlık duyuyor.

Son vergi oranları, yürürlükteki yüzde 10’un üzerine eklenecek Karar öncesinde AB, Çin’den ithal edilen elektrikli araçlara yüzde 10 vergi uyguluyordu. Beklenti, bu oranın yüzde 25 seviyesine yükseltilmesiydi. Açıklanan son vergi oranları, mevcut yüzde 10’un üzerine eklenecek.

Çin, uzun süredir otomotiv sektörünü sübvanse etmediğini, çok verimli üretim gerçekleştirdiğini ve ihracatının batı ülkelerinin yeşil hedeflerine ulaşmasına yardımcı olduğunu savunuyor.

İlave vergi kararının, AB ile Çin arasındaki ticari ilişkileri gerginleştirmesi ve Çin’in buna karşı bir misillemede bulunması bekleniyor. ABD, geçen ay Çin’den ithal edilen elektrikli otomobiller için tarife oranını 4 kat artırarak yüzde 100’e yükseltmişti.

Türkiye de yerli üretimin iç pazardaki payını artırmak ve yatırımları teşvik etmek amacıyla, Çin menşeli benzinli ve hibrit binek otomobillere ithalat değerinin yüzde 40’ı seviyesinde ilave gümrük vergisi uygulanmasına karar vermişti. Türkiye, daha önce AB ve ABD’nin son dönemde başladığı elektrikli otomobillere ek vergi uygulamasına giderek, Çin’den ithal edilen elektrikli otomobillere yüzde 40 ek vergi getirmişti.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir