Haberler

100 km/s hıza 3.9 saniyede çıkıyor

Audi, yeni bir RS modelini daha ülkemizde satışa sundu. Markanın 5 kapılı coupe modeli A7 Sportback üzerine geliştirilen RS7

100 km/s hıza 3.9 saniyede çıkıyor

Audi, yeni bir RS modelini daha ülkemizde satışa sundu. Markanın 5 kapılı coupe modeli A7 Sportback üzerine geliştirilen RS7 Sportback, çift turbolu 4-litrelik V8 motora, quattro dört çeker sistemine, 8-ileri tiptronic şanzımana ve 243.354 Euro’luk bir fiyat etiketine sahip.

RS7 Sportback’in 560 bg güç ve 700 Nm tork değerleri sunan V8 motorunda Cylinder on Demand, yani silindir kapama özelliği de sunuluyor. Bu sistem sayesinde düşük ve orta seviye yük ve devirlerde 8 silindirden 4 tanesi devre dışı kalarak yakıt tüketimi yüzde 10 oranında azaltılıyor. Bu performans canavarının ortalama yakıt tüketimi 9.8 lt/100 km olarak veriliyor.

0’dan 100 km/s hıza sadece 3.9 saniyede ulaşan ve maksimum hızı 250 km/s’de sınırlandırılan RS7 Sportback, opsiyonel olarak sunulan ‘Dinamik Paket’ ile 280 km/s, ‘Dinamik Plus Paket’leyse 305 km/s hıza çıkabiliyor.

Otomobildeki quattro dört çeker sistemi, yol tutuş ve sürüş güvenliği konusunda bu güçlü beş kapılı coupe’ye önemli bir avantaj sağlıyor. Tam merkezinde yeni geliştirilen yüksek kilitleme oranına sahip merkezi diferansiyel yer alıyor. Bu, gerekli olduğu durumlarda gücü büyük bir esneklikle dağıtıyor. Standart konfigürasyonda gücün yüzde 40’ı ön, yüzde 60’ı da arka aksa yönlendiriliyor. Tork yönlendirme, diferansiyelin çalışmasını destekliyor. Audi ayrıca, gücü tekerlekler arasında aktif olarak dağıtan arka aks için opsiyonel spor diferansiyel de sunuyor.

RS Uyarlanabilir hava süspansiyonu
RS 7 Sportback, Audi’nin özel olarak ayarlanmış havalı süspansiyonunun standart hale geldiği ilk RS modellerinden. RS’in uyarlanabilir havalı süspansiyonunun dinamik yapısı sayesinde gövde 20 milimetre daha aşağıda konumlanıyor. Entegre sönümlendirme ayarı yol koşulları, sürüş stili ve Audi drive select’te seçilen moda göre değişebiliyor. Bu sistem sürücünün direksiyon hakimiyeti, motor yönetimi, tiptronik ve isteğe bağlı spor diferansiyel gibi ana bileşenlerin işlevini “konfor”, “otomatik”, “dinamik” ve “özel ayarlar” seçeneklerine göre ayarlamasını sağlıyor.

Audi, daha sert RS Sport süspansiyonu ve Dinamik Sürüş Kontrolü’nü (DRC) havalı süspansiyona bir alternatif olarak sunuyor. RS7’de çelik yaylar ve birbirine yağ hatlarıyla ve birer merkezi valfle bağlanmış ayarlanabilir amortisörler kullanılmış. Audi drive select’e entegre edilebilen bir diğer seçenek de kademesiz direksiyon oranlarına sahip dinamik direksiyon.