Haberler

Dikkat! Sürpriz trafik cezaları yolda

Yıllar önce kesilen trafik para cezaları sisteme geç işlendiği için araç sahiplerine sürpriz ceza çıkıyor. Çok sayıda sürücü birkaç yıl öncesindeki trafik

Dikkat! Sürpriz trafik cezaları yolda

Yıllar önce kesilen trafik para cezaları sisteme geç işlendiği için araç sahiplerine sürpriz ceza çıkıyor. Çok sayıda sürücü birkaç yıl öncesindeki trafik para cezası ile bugün karşılaştı. Gelirİdaresi Başkanlığı (GİB) çuvalda bekleyen hız ihlali, park yasağı ve emniyet kemeri takmama gibi sebeplerle kesilen ceza makbuzlarını bitirmek amacıyla vergi dairelerine dört aylık süre verdi. Bu süre boyunca sisteme işlenecek makbuzlar sebebiyle çok sayıda araç sahibine 1 Ocak 2012 öncesindeki ihlallere ilişkin ceza gönderilecek. Geçen yıl başından itibaren kesilen cezalar kağıt yerine dijital ortamda emniyetten Maliye’ye gönderildiği için bunlara ilişkin bir sorun yaşanmıyor.

14 milyon makbuz kesildi

Edinilen bilgilere göre, merkezin uyarısı ile birlikte İstanbul, Ankara ve İzmir başta olmak üzere araç sayısının fazla olduğu şehirlerdeki vergi dairesi başkanlıklarında alarm verildi. Bu kapsamda vergi dairesi başkanlıkları, ilçelerden merkeze personel kaydırmanın yanı sıra kamyonlara yüklenen çuvalları ilçelere gönderme yoluna gidiyor. Maliye Bakanlığı’nın bu konudaki hedefi yıl sonuna kadar, kesilen tüm trafik para cezalarının elektronik ortamda sisteme işlenmesi. Vergi dairelerine bu kapsamda geçmiş yıllarda 14 milyon ceza makbuzu gönderilmişti. Bunun önemli bir bölümü sisteme işlendi. Maliye trafik ceza makbuzlarının sürücülere gönderilmesi sürecinde yaşanan aksaklığa neden olarak emniyeti gösterirken, emniyet ise postadan kaynaklı sorun olabileceğine dikkat çekiyor.

Yeni araca eski ceza

Yıllar önce kesilen trafik cezaları gecikmeli olarak sisteme işlendiği için fatura bir başka sürücüye de çıkabiliyor. Yeni araç alan birçok kişi taşıtın eski sahibinin borcunu ödemek zorunda kalabiliyor. Örneğin 2009’da 100 lira ceza kesilen bir kişiye gecikme faiziyle birlikte350 liralık ödeme makbuzu gönderildi.

İKİ AYDA 7 MİLYON LİRA TAHSİL EDİLDİ

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 2013 yılı bütçe hedefi için trafik para cezası tahsilatı 82 milyon 15 bin lira olarak öngörülüyor. Ancak geçen yıllardan kalan ve ocak ayında kesilen cezaların tutarı yılın ilk ayında 246 milyon 848 bin TL. Şubat ayında ise sadece 135 bin liralık tahakkuk gerçekleşmiş. Trafik para cezasının tahsilat rakamına bakıldığında ise Ocak 2013’te 4.2 milyon lira, şubatta ise 2.8 milyon liralık tahsilat gerçekleşmiş. Yılın iki aylık döneminde tahsil edilen trafik para cezası miktarı ise 7 milyon TL. Maliye’nin verilerine göre kamu, yıl sonuna kadar yargı, vergi, idari ve diğer para cezalarından toplamda 6.6 milyar liralık ceza kesmeyi hedefliyor. Yılın ilk iki ayında toplam tahsil edilen para cezası miktarı ise 1 milyar 54 milyon TL. Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre trafik cezalarının büyük bölümü ihbarlı yazılıyor. 2012’nin tamamında emniyet kemeri kullanmama, aşırı hız, alkollü araç kullanma gibi suçlar nedeniyle 10 milyon 72 bin ceza uygulandı. Bunun parasal değeri ise 1.6 milyar TL.

Kaynak: Star gazetesi