Motor Sporları

Formula 1 2013′ Vettel

Formula 1 2013 sezonun dördüncü yarışı olan Bahreyn GP’si, şehir genelinde yapılan karikatürlü protestolara rağmen gerçekleştirildi. Katar halkının Formula

Formula 1 2013′ Vettel

Formula 1 2013 sezonun dördüncü yarışı olan Bahreyn GP’si, şehir genelinde yapılan karikatürlü protestolara rağmen gerçekleştirildi. Katar halkının Formula 1 ve temsil ettiği değerleri eleştirdikleri protestolarda, Bernie Ecclestone da doğal olarak nasibini aldı. Ancak tüm olaylara rağmen yarış bu yıl da gerçekleştirildi. Bahreyn GP’sinin pole pozisyonunda Nico Rosberg ve hemen yanında Sebastian Vettel vardı. Red Bull’un genç şampiyonu Vettel, üçüncü turda kazandığı liderliği, üç pit-stop stratejisiyle damalı bayrağı gördüğünde de devam ettirerek yarışı kazandı. Yarışı, iki pit-stop yaparak Vettel’in sadece 9.1 saniye gerisinde, ikinci olarak tamamlayan Kimi Raikkonen’in ardında ise, son dönemin parlayan pilotlarından Romain Grosjean vardı.

Yarışa üçüncü sırada başlayan, hatta start anında ikinciliğe bile yükselen Fernando Alonso ise, bozulan DRS sebebiyle boğuştuğu sorunlar neticesinde ancak sekizinci olabildi. Beşinci sırada start alan Paul di Resta’nın dördüncülüğü Force India-Mercedes için çok değerli puanlar anlamına gelirken, dokuzuncu sıradan mücadeleye katılan eski dünya şampiyonlarından Lewis Hamilton ise beşincilikle yetindi. Yarışın kayda değer temaslarından birini 30’uncu turda McLaren-Mercedes pilotları yaşadı. Katar GP’sini altıncı sırada bitiren Sergio Perez, bir diğer şampiyon pilot Jenson Button’ın aracına arkadan dokunarak İngiliz pilotun kanadının kırılmasına ve yarışı onuncu olarak tamamlamasına neden oldu. Red Bull Racing-Renault pilotu Mark Webber ise yedinci sırada başladığı mücadeleden yine yedinci sırada ayrılarak 6 puanı hanesine yazdırdı. Pole pozisyonunu bu yarışta iyi değerlendiremeyen Rosberg, ilk iki turda liderliğini korusa da; önce Vettel’in onu geçmesi ve sonrasında da Webber ile yaşadığı temastan dolayı da dördüncü pit-stop’unu yapması sebebiyle dokuzunculukla yetindi. Formula 1 2013 sezonunun beşinci yarışı, İspanya’nın Katalunya Pisti’nde 10-12 Mayıs tarihlerinde yapılacak.

Önceki Yazı