Haberler

Hyundai i20 WRC toprak testlerine başladı

Hyundai açıklamasına göre, 2014 yarış sezonu hazırlıklarını sürdüren Hyundai i20 WRC, toprak zemin üzerindeki denemelerine başladı. Juho Hänninen ve Bryan

Hyundai i20 WRC toprak testlerine başladı

Hyundai açıklamasına göre, 2014 yarış sezonu hazırlıklarını sürdüren Hyundai i20 WRC, toprak zemin üzerindeki denemelerine başladı. Juho Hänninen ve Bryan Bouffier’dan sonra Hyundai Motorsport takımına katılan üçüncü test pilotu Chris Atkinson ile birlikte zorlu parkurlarda test edilen i20 WRC, her geçen gün geliştirilmeye devam ediliyor.

Aracı resmi yarış sezonundaki zorluklara hazır hale getirmek ve aracın dinamiklerini ölçmek amacıyla yapılan bu ilk testte, takımın test pilotları direksiyon başına geçerek i20 WRC’nin limitlerini zorladı. Temmuz ayında başlayan testler, Fransa’nın güneyinde yeralan Chateau Lastours ve Mazamet’te gerçekleştirildi. Farklı yol koşullarını bir arada sunan bu iki test parkuru, aracın geliştirilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hyundai Motorsport Takım patronu Michel Nandan, testlere ilişkin şunları kaydetti:

“Geçtiğimiz ay çok önemli ve bir o kadar da zorlu testler gerçekleştirdik. Bu testler sayesinde Hyundai i20 WRC’nin potansiyel performansını gözlemlemiş olduk. Toprak üzerindeki ilk testlerimiz olduğu için geliştirmemiz gereken noktaları görmüş olduk. Testlerin asıl amacı, bu aracın neler yapabileceğini görmekti. Aracı en iyi şekilde analiz etmek için zamanımız var. Test pilotlarımız Juho, Bryan ve Chris’in toprak zeminde gösterdiği performanstan ve aracın dengesinden memnunuz.

Mühendislerimiz ve tasarım ekibimiz, Almanya-Alzenau’da kurulu olan Hyundai Motorsport merkezimizde son testlerde elde edilen verileri inceleyerek aracınmekanik, süspansiyon ve buna bağlı komplike donanımlarını sürekli olarak geliştirmeye devam ediyorlar. Bu yüzden Hyundai i20 WRC için koordineli bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz. Daha önce asfalt üzerinde test edilen aracımızı olumlu yönde geliştirdik. Önümüzdeki günlerde çakıl zemin testlerimiz başlayacak ve bu da i20 WRC için oldukça önemli bir aşama olacak. Monte Carlo’dan önce kalan sürede de aracımızı gözlemlemek ve ekipçe hedefe ulaşmak için sabırsızlanıyoruz.”

Kaynak: AA