Haberler

Mansory’den Ferrari 458 Spider’a Monaco Makyajı

İtalyan Ferrari 599 GTB Fiorano ve Alman Mercedes-Benz SLR Mc Laren için gerçekleştirdiği çok özel modifikasyonlarıyla dikkati çeken Alman

Mansory’den Ferrari 458 Spider’a Monaco Makyajı

İtalyan Ferrari 599 GTB Fiorano ve Alman Mercedes-Benz SLR Mc Laren için gerçekleştirdiği çok özel modifikasyonlarıyla dikkati çeken Alman MANSORY firması için spor araba modifikasyonu sadece bir iş değil!  Mansory’nin etkileyici, benzersiz ve detaylarda kendini gösteren araç üretme tutkusu Ferrari 458 Spider Monaco Edition’da ortaya çıkıyor.

Yeni  Mansory 458 Spider, Monaco Edition ile çok özel…
Ferrari Spider, seri üretimde ultra hafif ve yüksek dayanımlı karbon malzemeyi bolca kullanıyor. Mansory ise Monaco Edition yorumunda bu özel malzemeleri tasarımın tüm aşamalarında kullanmıştır. Aerodinamik yapının her bir tasarım parçası hava katsayısını minimum’a indirecek seviyede mükemmel yüzey kalitesi ile üretilip araç üzerine büyük bir hassasiyet ile monte edilmiş.
Ferrari’nin yeniden tasarlanan çarpıcı burun yapısı optimize edilmiş hava girişleri sayesinde ön radyatör için gelişmiş bir havalandırma imkanı sağlanmıştır. Mansory’nin yorumladığı kaput ile sadece agresif bir görünüm kazandırılmamış aynı zamanda aracın sahip olduğu doğal Formula Yarış Otomobili dürtüsü daha da arttırılmıştır. Araca yeni tasarlanmış yan marşpiyeller de eklenmiştir. Bu yeni marşpiyeller, akslar arası hava akışının sağlanmasının yanı sıra entegre kanalları sayesinde motor için ilave bir havalandırma beslemesi oluşturmuştur. Arka tampon altına yerleştirilen difüzör, aracın yüksek hızlarda stabilizesini geliştirmekte ve arka aksın üzerinde yer alan arka kanatlar ile birlikte yol tutuşunu arttırmaktadır. Mansory’inin kendi otoklav hattında ısıtarak şekillendirdiği tüm bu karbon komponentler sayesinde Monaco Edition, standart Ferrari 458 Spider’a göre 60kg daha hafiftir.

Mansory 458 Spider tasarımın performans ile dansı!
Mansory Convertible büyüleyici tasarımı ile sadece etkileyici değil, aynı zamanda üstün bir performansa da sahip. Optimize edilmiş motor performans yönetimi, spor hava filtresi ve spor egzoz sistemi sayesinde sadece motor performansı değil hızlanma sürelerinde de çok önemli gelişmeler elde edilmiş. Sekiz silindirli motorun 590hp’lik gücü ve 560NM’lik torku sayesinde Mansory Monaco Edition 0’dan 100km/saat hıza bir nefes süresinde, sadece 3,2sn’de ulaşıyor. Mühendislerinin tekrar yorumladıkları Mansory 458 Spider’ın son sürati ise fabrika değerlerini aşıp 330km/saat’e ulaşıyor.

Yüksek motor performansının yanı sıra spor sürüş içinde özel tasarlanan komponentler yeni Mansory çift-kapılının şasesine yerleştirilmiş. Alçaltılmış süspansiyon sistemi en farklı detaylardan biri… Bu sayede aracın ağırlık merkezi seri üretim araçlara göre 20 mm daha alçaltılmış. Yeni Ferrari 458 Spider için Mansory’nin Türkiye temsilcisi Penta Oto’nun tavsiyesi; Mansory tarafından özel tasarlanıp üretilen ultra hafif forged jantlar. Formula I genlerinden dolayı tek bijonlu olan jantlar 9×21 ve 11×21 ebatlarındaki jantlar için Penta Oto’nun  tercih ettiği kombinasyon ise Ön 245/35 ZR20 ve Arka 305/30 ZR21 Michelin PS2 lastikler…

 

Mansory tasarımcıları 458 Spider’ın iç tasarımını da farklı yorumlamışlar. Seçilen özel kumaşlara ilave deri malzemler, Alcantara ve Monaco’nun kırmızı ve beyaz renklerindeki karbon fiber malzeme araç içi detay tasarımını büyüleyici kılıyor. Özel el işçiliği ile işlenen deri malzemeler maharetli ellerde son derece dayanıklı bir yapıya kavuşurken ekstra yumuşak dokularından da bir şey kaybetmiyor. Usta eller bu son derece karakteristik malzemelerin doğal yapılarını bir kat daha ön plana çıkartırken, elde atılan dikişler yeni tasarlanmış orta konsolun etrafındaki bölgeye bambaşka kişiselleşmiş bir hava katıyor. Bu harikulade el işçiliğine özel tasarlanmış direksiyon ve alüminyum pedallar eşlik ediyor.  Mansory, sportif fonksiyonellik ile lüks bir ambiyansı muhteşem bir şekilde Monaco Edition’da aynı potada eritmeyi başarmış.

Mansory’nin Ferrari 458 Spider için Türkiye’de adres Penta Oto. Aracın motor gücünü 590HP’ye arttıran performans paketinin maliyeti yaklaşık 19.000 Euro’yu buluyor. 458 Spider’ı tamamıyla kendinize özel donatmak isterseniz ise içerisinde ön tampon, ön panjur, arka tampon, yan çamurluklar, yan marşpiyeller, arka bagaj spoyleri, arka cam spoyleri ile özel egzoz sistemi bulunan yeni body kit’in maliyeti yaklaşık 39.000 Euro’ya kadar yükseliyor.

Önceki Yazı

Sonraki Yazı