Haberler

Otoda Avrupa devlerini solladık

Avrupa’da otomotiv pazarında yaşanan daralma devam ediyor. Avrupa otomotiv satışları 2013 yılı Ocak- Haziran aylarında yüzde 6.7 daraldı ve 7

Otoda Avrupa devlerini solladık

Avrupa’da otomotiv pazarında yaşanan daralma devam ediyor. Avrupa otomotiv satışları 2013 yılı Ocak- Haziran aylarında yüzde 6.7 daraldı ve 7 milyon 305 bin adet seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı döneminde 7 milyon 828 bin adet satış gerçekleşmişti. Yılın ilk 6 ayında en fazla düşüş yüzde 33.7 ile Hollanda, yüzde 24.1 ile Romanya’da yaşandı.

Daralma yaşayan diğer ülkeler arasında İrlanda, Finlandiya, Çek Cumhuriyeti, İsviçre, İtalya, Fransa, İsveç, Avusturya, Lüksemburg ve Almanya yer aldı. Aynı dönemde satışlarını en çok artıran ilk üç ülke ise yüzde 17.7 ile Estonya, yüzde 9.7 ile İngiltere, yüzde 6.9 ile Danimarka oldu. Türkiye ise Avrupa’dan farklı bir tablo izliyor. Otomotiv satışları yılın ilk 6 ayında yüzde 12 artarak 401 bin adete yükseldi. Türkiye, Avrupa otomotiv satışları sıralamasında birçok ülkeyi sollayarak 6’ıncı sırada yer aldı. 

TİCARİDE 4’ÜNCÜ
Otomobil satışlarında yaşanan daralma hafif ticari araçta da görüldü. Yılın ilk 6 ayında hafifticari araç pazarı yüzde 5.8 daraldı ve 715 bin 757 adete geriledi. Gçen yıl 760 bin adet araçsatılmıştı. 2013 yılının ilk yarısında en fazla düşüş yüzde 20.2 ile Finlandiya’da gerçekleşirken, ardından yüzde 20.1 ile İtalya’da ve yüzde 15.9 ile Hollanda’da görüldü. Letonya, Romanya, Lüksemburg, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, İrlanda, İsveç, Fransa, Almanya, Avusturya’da satışlar gerilerken, Bulgaristan, İzlanda ve Estonya gibi ülkelerde artış yaşandı. Türkiye’de de hafif ticari araç satışlarında düşüş yaşandı. Buna rağmen Türkiye, Avrupa ticari araç satışları sıralamasında 4’üncü sırada yer aldı.