Haberler

ÖTV artışı en fazla hafif ticari araçları vurdu

Türkiye’de otomotiv pazarının görünümü değişmeye başladı. Büyüyen ekonomisiyle ciddi bir hafif ticari araç pazarı olan Türkiye, bu özelliğini kaybetmeye

ÖTV artışı en fazla hafif ticari araçları vurdu

Türkiye’de otomotiv pazarının görünümü değişmeye başladı. Büyüyen ekonomisiyle ciddi bir hafif ticari araç pazarı olan Türkiye, bu özelliğini kaybetmeye başladı. Önce otomobil sonra hafif ticarilerde yeniden düzenlenen ÖTV, dengeleri alt üst etti.

ÖTV 5 PUAN ARTIRILDI

Otomobilde vergi artışının1.6 litre ve üzeri motorlara uygulanması satışı belirgin şekilde etkilemedi. Fakat hafif ticariden alınan ÖTV’nin Ekim 2011 itibariyle yüzde 10’dan 15’e çıkarılması, pazarı adeta vurdu. Bu ‘küçük’ ÖTV artışı bile, pazarın otomobil tarafına kaymasına yetti.

OTOMOBİL ARTIYA GEÇTİ

Önceki yıllarda otomobil pazarına benzer hareket eden hafif ticariler, vergi artışı sonrası farklı bir kulvara girdi. Otomobil pazarı geçen yılı 556 bin 280 adet satış ve yüzde 6,27’lik küçülmeyle kapatırken, hafif ticarideki daralma yüzde 18,25’i buldu ve satış 221 bin 481 oldu.

Üstelik otomobildeki gerileme bu yılın ilk yarısında yüzde 19,48’lik büyümeye dönüşürken, hafif ticarideki daralma sürdü ve yüzde 6,77 oldu. Son 1,5 yıllık süreçte hafif ticari araç pazarındaki değişim, otomobildeki oranlarla gerçekleşmiş olsaydı bu süreçte fazladan 57 bin 686 adet hafif ticari satılmış olacaktı. Fakat bu rakam, yüzde 78 ithal olan otomobillerin satışlarına eklendi.

DİZEL 9 YILDA 9’A KATLANDI

Türkiye’de 2004’te trafiğe kayıtlı otomobillerin 252 bin 629’unda dizelken, Mayıs 2013’e gelindiğinde bu rakam 9 katına çıkarak 2 milyon 278 bin 27’ye ulaştı. TÜİK verilerine göre mayıs sonu itibarıyla trafiğe kayıtlı 8 milyon 927 bin 701 otomobilin yüzde 41,3’ü LPG’li, yüzde 32,6’sı benzinli, yüzde 25,5’i de dizel yakıt kullanıyor.

SIFIRDAN YATIRIMLARA YÖNELMEK GEREKLİ

Otomobildeki ithalatın dikkat çekici olduğunu söyleyen Otomotiv Sanayii Derneği Başkanı Kudret Önen, “Bu durum Strateji Belgesi’yle uyuşmuyor. Bu stratejiden istenmeden de olsa sapıldı fakat sonuçlarının herkes farkında değil” dedi.

İlk 5 ayda otomotivin hâlâ 482 milyon dolarlık dış ticaret fazlası verdiğine işaret eden Önen, şöyle devam etti: “Fakat bu mutlu tablo uzun sürmez. Bundan sonra sıfırdan yatırımlara yönelmek lazım. Üretimin belkemiği hafif ticari araçlar. Türkiye bu özelliğiyle dünyada rekabet şansı buluyor.”

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ