Haberler

Petrol fiyatları, iki çeker modellere yöneltti

2008 yılında Türkiye’de SUV sınıfı araçlar içinde 2 çekerli modellerin payı yüzde 4 iken bu oran 2013 yılında yüzde

Petrol fiyatları, iki çeker modellere yöneltti

2008 yılında Türkiye’de SUV sınıfı araçlar içinde 2 çekerli modellerin payı yüzde 4 iken bu oran 2013 yılında yüzde 77’ye yükseldi. Honda da bu eğilime uyarak CR-V modeline 1.6 litrelik dizel motoru ekledi.

 

Japon otomobil üreticisi Honda, İngiltere fabrikasında SUV modeli CR-V’nin küçük dizel motorlu, iki çeker özellikli iki yeni modelini üretecek. Bu iki model, akaryakıtın daha pahalı olduğu Avrupa için geliştirildi. Bunlardan 2.2 litre hacim motorlu olanı Avrupa ülkelerinde satılırken Türkiye’ye ise vergi dezavantajından dolayı bu model getirilmeyecek. Türkiye’ye Avrupa için yeni geliştirilen 1.6 litrelik dizel motorlu CR-V gelecek. Yeni modeller ekim ayı sonunda Türkiye’de de satışa çıkacak. Türkiye’ye sadece 1.6 motorlu aracın getirilmesinin sebebi yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV). 2.2 motorlu için yüzde 130 olan ÖTV oranı 1.6 motorlu için yüzde 40. Şehir içinde 100 kilometrede ortalama 4,8 litre, şehir dışında 4,3 litre yakıt tüketen 1.6 dizel CR-V’nin satış fiyatı ise henüz belli değil.

 

Geçen yıl Türkiye’de 16.542 otomobil ve 30 bin motosiklet satışına imza attıklarını belirten Honda Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Erdem Soydaş, bu yılki otomobil satış hedefinin yeni CR-V’nin de katkısıyla 17 bin 500 olduğunu söyledi. Pazarda talebin değiştiğini belirten Erdem Soydaş, “Çekiş türüne göre Türkiye’deki SUV segmenti satışları incelendiğinde, 4×2 modellerin 2008 yılındaki yüzde 4’lük payının 2013 yılına kadar yüzde 77’lere yükseldiğini gördük. Aynı şekilde şanzıman tercihlerinde de manuel vitesin tercih edilme oranı SUV segmentinde yüzde 20’lerden yüzde 62’ye ulaştı. Ekim ayında Avrupa ile aynı anda Türkiye’de satışa çıkaracağımız CR-V 1.6 i-DTEC’in, vergi avantajının getireceği rekabetçi fiyatıyla Türkiye’de tutulacağına inanıyoruz.” dedi. CR-V modelinde satışların düştüğünü belirten Soydaş, yeni modellerle tekrar eski seviyeleri yakalamak istediklerini ifade etti. 4’üncü nesline ulaşan ve 1996 yılından bu yana dünya genelinde 5,1 milyon adedin üzerinde satılan CR-V, Honda’nın Earth Dream Technology adını verdiği seriye ait motorların ilk örneği olan dizel motorla donatılan ikinci model oldu. Marka önce Civic HB modeliyle bu motoru yola çıkardı. 120 beygir gücündeki otomobil, 100 kilometrede ortalama 4,5 litrelik yakıt tüketimi sergiliyor. Hafifletilmiş motor ve iki tekerlekten çekişli aktarma sisteminin beraber kullanılması ile bu versiyon 2.2 lt dizel CR-V’ye göre 116 kg daha hafif kalıyor. 4. nesil CR-V’nin dış tasarımına sadık kalan yeni CR-V, arka koltuklar yatırıldığında 1648 litrelik bagaj kapasitesine ulaşıyor. Yeni CR-V, bağımsız Euro NCAP çarpışma testlerinden 5 yıldız aldı.

 

HONDA JETİNE TÜRKİYE’DEN İKİ SİPARİŞ

 

Honda, özel jet uçaklarını 2014 yılında teslim etmeye başlayacak. 2.200 kilometre menzile sahip bu jetler Türkiye’den de 2 adet sipariş aldı. 2012 yılında otomotiv sektörü cirosunun yüzde 3-4’ünü Ar-Ge harcamalarına ayırırken Honda’da bu oran yüzde 6,5 oldu. Türkiye’de yıllık 50 bin otomobil üretim kapasitesi bulunan şirket, buradan daha çok Rusya’ya ihracat yaparken 2008 krizinden sonra üretim azaldı ve yıllık ihracat rakamı 5 bin adede kadar düştü.