Haberler

Süperspor görünümlü ‘aslan’a yasal doping

Goodwood Hız Festivali’nde örtüsü kaldırılan RCZ R, supercharged (süperşarj) ile aşırı beslenen küçük hacimli motoruyla dikkat çekiyor. Eylül ayında

Süperspor görünümlü ‘aslan’a yasal doping

Goodwood Hız Festivali’nde örtüsü kaldırılan RCZ R, supercharged (süperşarj) ile aşırı beslenen küçük hacimli motoruyla dikkat çekiyor. Eylül ayında kapılarını açacak Frankfurt Otomobil Fuarı’nda dünya prömiyeri yapılacak araç, 2014’ün başlarında pazara sunulacak.

Şasi 10 milim alçaltılmış

Siyah mat tavan kuşakları ve koyu titanyum maskeli Bi-xenon farlarla donatılmış araç, yol tutuş ve çekişi artıran 10 milim alçaltılmış şasi ve 19 inçlik alaşım jantlarla desteklenmiş. Kaputa entegre büyük arka spoyler arkadan bakıldığında silueti uzatırken, aynı zamanda daha yüksek bir ‘downforce (yere basma gücü)’ sağlıyor.

Arka difüzör RCZ R’nin arka tasarımını karakterize eden stili ile uyum gösteriyor. Aracın yere basma kuvveti artırılırken frenler de unutulmamış. Verilen bilgiye göre saatte 130 km/s süratte fren yapıldığında araç 61metreden kısa mesafede durabiliyor.

1.6 litre hacimden 270 beygir güç

Peugeot RCZ R’da kullanılan 1.6 litrelik THP benzinli ünite, diğer RCZ’lerde de kullanılan motorun elden geçirilmiş hali. Bu sayede tam 270 beygir güç ve 330 nm torka ulaşılmış. Ayrıca Torsen kilitli diferansiyelle eşleşen özel yürüyen aksam kullanılarak dinamik sürüş performansı ortaya çıkarılmış.

0’dan 100 km/s sürate 5.9 saniye ulaşırken maksimum hız saatte 250 kilometreyle sınırlandırılmış. Sadece 1280 kilogram ağırlığındaki araçta 6 ileri manuel şanzıman görev yapıyor. Ortalama tüketimiyse 6.3 litre olarak belirlenmiş.

Duster ve Dokker’da vade farkı yok

Dacia, yeni bir ‘sıfır faiz’ kampanyasına start verdi. Bu kapsamda Duster ve Dokker Combi için 12 bin liraya 12 ay vadeli sıfır faiz avantajı sunuluyor. 12 Ağustos’a kadar devam edecek kampanya kapsamında Duster Ambiance New Age 1.6 litre benzinli 33 bin 700, Dokker Combi Ambiance 1.6 litre benzinli ise 24 bin 500 liradan satılacak. Duster’da dizel ve LPG versiyonları sunulurken 800 litrelik kapasitesiyle dikkat çeken Dokker’da 7 inçlik dokunmatik navigasyon ve park sensörü gibi opsiyonlar mevcut.

Hidrojenli ix35’ler İngiltere’de

Dünyanın hidrojenle çalışan ilk seri üretim yakıt hücreli otomobili Hyundai ix35 Fuel Cell, Danimarka ve İsveç’in ardından İngiltere’de de trafiğe çıktı. Dolu deposuyla 594 kilometre durmaksızın gidebilen araç, saatte 160 kilometre sürate ulaşabiliyor.

‘Multi-Life’ teknolojisini anlattı

‘Multi-Life’ teknolojisini ağır vasıta sürücülerine anlatmak için hazırlanan Michelin TIR’ı, bu yılki yolculuğunu da tamamladı. 2013 yılında 19 ilde, Michelin profesyonelleri tarafından verilen eğitimlerle 3 bin 835 sürücüye ulaşıldı.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ