Haberler

Türkiye otomotiv sektörü alarm veriyor

Türkiye otomotiv sektörünün görünümü hakkında negatif bir tutum sergileyen raporda ”Türkiyeotomotiv sektörü önümüzdeki yıllarda büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak.

Türkiye otomotiv sektörü alarm veriyor

Türkiye otomotiv sektörünün görünümü hakkında negatif bir tutum sergileyen raporda ”Türkiyeotomotiv sektörü önümüzdeki yıllarda büyük sorunlarla karşı karşıya kalacak. Türkiyeekonomisinin baş ihracat pazarı olan otomotiv sektörü şu anda düşük bir performans sergiliyor.

Diğer rakiplerin de gözünü Avrupa pazarına çevirmesiyle, potansiyel rekabet seviyesi artacak” ifadeleri yer alıyor. Türkiye Otomotiv Üreticileri Birliğinin verilerine göre sektörde, geçtiğimiz sene 1 milyon adet üretim yapıldı ve bu 1 milyon aracın yarısından fazlasını yolcu araçlarıoluşturdu. 2012’de 730.000 adet araç ise deniz aşırı
ülkelere gönderildi ve buradan sağlanan kazanç yaklaşık 20 milyar dolar olarak gerçekleşti. Buna karşın hala baş ihracat pazarı olan otomotiv sektöründe, özellikle Avrupa’daki zayıf talep nedeniyle 2012 yılında, üretimde %9,8 oranında düşüş yaşandı.

Yurt içi satışlarında ise, bu sene çıkış yaşandı, 2013’ün ilk 6 ayında satışlar geçen senenin aynı dönemine göre yüzde12 artarak 381.000 adet olarak gerçekleşti. Öte yandan, Temmuz ayı başında açıklanan veriler Haziran ayı satışları geçen senenin aynı dönemine göre sadece  yüzde 4,2 arttı, bu oran Mayıs ayında yüzde 15 olarak gerçekleşmişti.

Oxford Buissness Group’un raporu Haziran ayında yurt içi satışlarında yaşanan bu düşüşün nedeninin Gezi parkı olayları olabileceğini belirtti.

Raporda, yurt içi satışların 2013’ün ilk yarısında yüksek seyretmesinin nedeninin tarihi düşük faiz oranları olduğunu belirtti ve bu oranların bu enflasyon ortamında çok fazla devam edemeyeceğini ve bununda satışları tekrar aşağıya çekebileceği belirtildi. Oxford Buissness Group’un yazdığı raporda ayrıca Çin, Brezilya, Hindistan ve Rusya gibi ülkelerin ihracat için gözünü Avrupa’ya dikmesinin negatif etkisi olacağından bahsedildi.