Lansman Manşet

BYD, Hibrit Pickup Modeli Shark’ı Meksika’da Tanıttı

BYD, Meksika’da düzenlenen özel bir etkinlikte ilk pick-up aracı Shark’ı tanıttı ve bu lansmanla birlikte Çinli otomobil devinin küresel

BYD, Hibrit Pickup Modeli Shark’ı Meksika’da Tanıttı

BYD, Meksika’da düzenlenen özel bir etkinlikte ilk pick-up aracı Shark’ı tanıttı ve bu lansmanla birlikte Çinli otomobil devinin küresel pazarlarda yeni bir sayfa açtığına tanıklık ettik. 800 kilometreyi aşan menziliyle plug-in hibrit bir güç aktarma sistemine sahip orta boy bir kamyonet olan Shark, Kuzey Amerika dışındaki ilk küresel lansmanı ile Meksika’nın BYD için gelecekteki önemini de vurguluyor.

Ford Ranger ve Toyota Hilux’a Rakip Geldi

Shark, küresel pazarda Ford Ranger ve Chevrolet Colorado’nun yanı sıra Toyota Hilux ve Nissan Navara gibi devlerle rekabet edecek şekilde konumlandırıldı. BYD şu anda ABD’de araç satmasa da, pick-up segmentinin Latin Amerika ve Asya’da oldukça büyük olması nedeniyle Shark’ın tüm dünyada önemli bir etki yaratacağı öngörülüyor. İlk etapta Çin’de üretilecek olan Shark için şirket önümüzdeki aylarda Meksika’daki fabrika konumunu açıklamayı planlıyor.

Erkeksi ve Modern Tasarım

Daha önce Alfa Romeo, Audi ve Lamborghini’de çalışmış BYD’nin global tasarım direktörü Wolfgang Egger tarafından tasarlanan Shark, kaslı ve kutu gibi hatlara sahip cesur bir tasarıma sahip. Kare şekilli farları ve stop lambaları ile aracın ön ve arka tarafında uzanan bir ışık çubuğu ile Ford F-150 Lightning’e oldukça benziyor. Tıpkı F-150 Raptor’da olduğu gibi, BYD adı bagaj kapağına ve ön panjura işlenmiş.

İç Mekanda Teknoloji Şöleni

BYD, kabinin tasarım özelliklerini vurgulamak için iç mekanda farklı renkler kullandı. Dikdörtgen hava menfezleri ve orta konsoldaki bazı düğme anahtarlar turuncu renkte boyanmış, koltuklar, gösterge paneli ve kapı panellerinde ise kontrast dikişler kullanılmış. Orta konsolda hantal bir vites kolu göze çarpıyor ve ön yolcu tarafındaki gösterge panelinde cüzdan veya anahtar gibi küçük eşyaların yerleştirilebileceği bir tepsi bulunuyor.

Gösteri merkezi konumunda yer alan 12.8 inçlik dönebilen ekran, BYD Yuan Plus ve Seal’de gördüğümüz modellere benziyor. Ekran, dikey ve yatay modda kullanılabiliyor ve Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekliyor. Sürücü için ayrı bir 10.25 inçlik ekran ise kamyonetle ilgili bilgileri gösteriyor ve 12 inçlik head-up display sürücüye hızı ve yönleri gösterebiliyor.

NFC ile Kolay Erişim

NFC teknolojisini kullanan sürücüler, iPhone veya Android telefonları ile Shark’larını kilitleyecek, açacak ve çalıştırabilecek. Satın alındığında ayrıca bir NFC kartı ve fiziksel anahtar verilecek.

Hibrit Güç ve Etkileyici Menzil

1,5 litrelik dört silindirli bir motora iki elektrik motoru eşlik eden 2024 BYD Shark, toplamda 430 beygir gücü üretiyor. Tork değerleri verilmedi, ancak BYD plug-in hibrit kamyonetin 2.500 kg çekebildiğini ve 835 kg yük kapasitesine sahip olduğunu belirtiyor. Shark 5,7 saniyede 0-100 km/s hıza ulaşabiliyor.

Shark, 30 kWh bıçak bataryası sayesinde yalnızca elektrikle 100 kilometre menzil sunuyor ve dolu bir depo ve şarjlı batarya ile birlikte 850 kilometreden fazla yol kat edebiliyor. Bu, hibritler dahil Amerika’daki herhangi bir orta boy pick-up kamyonetten daha fazla menzil anlamına geliyor.

Hızlı Şarj Desteği

PHEV olmasına rağmen Shark, CCS1 portu sayesinde hızlı şarjı destekliyor. Şarj hızlarına ilişkin bir bilgi verilmezken, BYD yetkilileri kamyonetin %20’den %80’e yaklaşık 30 dakikada şarj edilebileceğini söyledi.

BYD Shark, etkileyici menzili, güçlü hibrit motoru ve modern tasarımıyla pick-up segmentinde yeni bir oyun kurucu olmaya aday.

Yorum Bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir