Haberler

Hyundai’nin yatırımdaki ilk hedefi Türkiye

100 bin adetlik kapasiteyle üretim gerçekleştiren Kocaeli fabrikasının kapasitesi de önümüzdeki yıl itibariyle 200 bin adede çıkacak.Toplamda 609 milyon

Hyundai’nin yatırımdaki ilk hedefi Türkiye

100 bin adetlik kapasiteyle üretim gerçekleştiren Kocaeli fabrikasının kapasitesi de önümüzdeki yıl itibariyle 200 bin adede çıkacak.
Toplamda 609 milyon doları bulan yatırımla eylülde başlayacak yeni i10 üretimi, fabrikaya 2 bin 800’den fazla yeni istihdam sağlayacak.

Geçen yıl Avrupa’da 66 bin 514 adetlik satış ve yüzde 6’lık segment payına ulaşan aracın, yeni jenerasyonla birlikte 2014’te 74 bin adetlik rakama ulaşması bekleniyor.

Bu yatırım Avrupa’ya verilen önemin göstergesi

Hyundai Motor Avrupa Kıdemli Başkan YardımcısıAllan Rushforth, “Türkiye fabrikamızda yapılan yeni yatırım ve bölgedeki üretim gücümüzün artması, Hyundai’nin Avrupa’ya artarak gösterdiği önemin en büyük göstergesi.

Avrupa’daki fabrikalarımız sayesinde bölge için en doğru araçları üreteceğiz ve Avrupa’daki tedarikçilerimizle iş ortaklarımıza desteğimizi sürdüreceğiz” dedi.

16 yılda 1 milyar euroluk yatırım

Yerli i10 üretimiyle markanın Avrupa’daki yıllık otomobil üretimi de toplamda 500 bin adedin üzerine çıkmış olacak.
1997’deki ilk üretimden bugüne kadar toplamda 1 milyar Euro dan fazla yatırım yapılan fabrikanın ilk günden beri süre gelen başarısı, Hyundai’nin Avrupa’daki ikinci üretim merkezi olan Çek Cumhuriyeti Fabrikası’nın (HMMC) açılmasını beraberinde getirdi.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ