Haberler

Mercedes-Benz ve BMW rekabet için yeniden karşı karşıya

Almanlar’ın iki büyük otomobil üreticisi, rekabeti farklı bir boyuta taşıdı. Son dönemin moda akımlarından olan hacim küçültmenin en başarılı

Mercedes-Benz ve BMW rekabet için yeniden karşı karşıya

Almanlar’ın iki büyük otomobil üreticisi, rekabeti farklı bir boyuta taşıdı. Son dönemin moda akımlarından olan hacim küçültmenin en başarılı örneklerini sunanMercedes-Benz ve BMW, E sınıfındaki (lüks sınıf) modellerinde bu motorları kullanmaya başladı.

Özellikle Türkiye gibi motor hacmine göre vergilendirilen pazarlarda avantaj sağlamak için kolları sıvayan markalar, ezeli rekabete 1.6 litrelik benzinli ünitelerle devam edecek.

Fiyatları bile benzer

Markaların geliştirme süreçleri kadar araçları pazara sunma tarihleri de aynı döneme denk geldi.Mercedes- Benz’in E180 olarak pazara sunduğu küçük hacimlisi, BMW cephesinde 520i olarak karşılık buldu. Araçların fiyatları da oldukça yakın. E180’in başlangıç fiyatı 142 bin lirayken 520i için 139 bin 227 liralık etiket belirlenmiş.

Birçok teknolojik yeniliğe sahip olan 5 Serisi’nde, dokunmadan açılabilen ve aynı şekilde dokunmadan kapatılabilen bagaj kapağı kullanılıyor. Navigasyon donanımıyla birlikte gelen, dokunmatik yüzeye sahip yeni i-Drive butonu ise parmak ucuyla yazı yazabilmeye imkan tanıyor.

Farklı karakterdeki sürüş modları arasında seçim yapmaya olanak tanıyan Dinamik Sürüş Kontrolü’ne yeni eklenen “Seyir Modu” sayesinde, 50- 160 km/s arasındaki hızlarda sürücünün ayağını gazdan çekmesiyle, aktarma organlarının motordan ayrılması sağlanarak yakıt tüketimi asgari seviyeye indiriliyor ve sadece rüzgârla yol alan yelkenli bir tekne gibi akıcı bir seyir sağlanıyor.

Çarpışmayı önleyebiliyor

Mercedes-Benz ise Pre-Safe (çarpışma önleme sistemi) ile başlayan ve Distronic Plus’la (direksiyon yardımcısı) devam eden güvenlik teknolojileriyle konfor ve güvenliği bir arada sunuyor.

Markanın “akıllı sürüş” adını verdiği donanımların yanı sıra ECO start/stop sistemine sahip motor da 2015’te uygulamaya konulacak Euro 6 standartlarını şimdiden karşılıyor.

Performansı daha başarılı

BMW, 5 Serisi’nde çift kanılı tek turbo beslemeli bir motor kullanıyor. 1.6 litrelik ünite, ürettiği 170 beygirlik güç ve 250 nm torkla benzerleri arısındaki başarılı örneklerden biri.

8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen motor, aracı 0’dan 100 km/s hıza 8.7 saniyede ulaştırıyor. 520i’nin son süratiyse saatte 226 kilometre olarak belirlenmiş. Ortalama tüketimi 6.7 litre olarak belirlenen araçta Modern Line, Luxury Line ve M Sport olmak üzere 3 farklı Line seçeneği de sunuluyor.

Yıldız tasarrufta iddialı

Mercedes-Benz’in başarılı modeli E Serisi’nde kullanılan benzinli ünite de turbo beslemeli. 1.6 litrelik motor, 156 beygir güç ve 250 nm tork üretiyor.

7G Tronic isimli 7 ileri çift kavramalı otomatik şanzımanla sunulan E180, 0- 100 km/s ivmelenmesini 9.6 saniyede tamamlıyor. Saatte 220 kilometrelik son sürat de bu büyüklükte bir otomobil için başarılı sayılabilir. Aracın fabrika verilerine göre ortalama tüketimiyse 6.2 litre.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ