Haberler

Opel’in yeni markası Adam modeli özellikleriyle dikkat çekiyor

Alman otomotiv üreticisi Opel, uzun bir aradan sonra minik sınıfa girme kararı aldı. Kurucusu Adam Opel’in adını yaşatmak için

Opel’in yeni markası Adam modeli özellikleriyle dikkat çekiyor

Alman otomotiv üreticisi Opel, uzun bir aradan sonra minik sınıfa girme kararı aldı. Kurucusu Adam Opel’in adını yaşatmak için kolları sıvayanmarka, minik otomobiline ‘Adam’ ismini verdi. Premium modelleri andıran tasarımı, kaliteli içmekanı ve sportif sürüş özellikleriyle bu minik Adam, boyundan büyük işler başarıyor.

Jam, Glam ve Slam

Bu hafta konuğumuz olan Opel Adam, markanın prestij amaçlı modellerinden biri. 3 kapılı sevimli tasarımı, canlı renkleri ve kişiselleştirme seçenekleriyle dikkat çeken otomobil, Jam, Glam veSlam olarak 3 farklı versiyona sahip.

Bize konuk olan Jam, giriş modeli. Glam biraz daha elit, Slamise sportif. Uzunluğu sadece 3.7 metre olan aracın arkaya doğru uzanan farları, hemen altına yerleştirilen sis farları, büyük ızgarası ve geniş hava girişiyle aracın önden görünümü oldukça sevimli.

Dikkat çekici ışıklar Arka bölümdeyse büyük bir arka cam, profile taşan stoplar ve yine far grubunun altına yerleştirilen sis ve geri ışıkları dikkat çekici. Aracın model ismi, diğer otomobillerdeki gibi bagaj kapağında değil, C sütununda, camın hemen altına işlenmiş.

39 bin 900 lira

Opel Adam, 39 bin 900 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor. Top model olan Slam’ın fiyatıysa 42 bin 900 lira. Premium rakiplerle benzer olan bu fiyat, Premium olmayan modellere göre bir hayli yüksek.

Son derece zengin bir donanımla satılan aracın baz modelinde bile ABS, ESP, 6 hava yastığı, yokuş kalkış desteği, Cruise Control, IntelliLink, yol bilgisayarı, 16 inç alaşım jantlar, elektrikli ve ısıtmalı aynalar gibi pek çok ekipman bulunuyor.

70 beygirlik güç yetersiz

Araçta kullanılan tek motor 1.2 litrelik benzinli ünite. 70 beygir güç ve 115 nm tork üreten motor, sürüş karakterine uygun değil. Sadece 5 ileri manuel şanzımanla kombine edilen motor orta devirlerde kendine gelse de, 1068 kilogramlık ağırlık sebebiyle üst devirlerde bile etkileyici olmaktan uzak.

Zaten bu 14.9 saniye süren 0-100 km/s ivmelenme süresinden de anlaşılıyor. Aracın ulaşabildiği maksimum sürat de saatte 165 kilometre. Motor asıl hünerini tüketimde sergiliyor. Fabrika verilerine göre ortalama 5.3 litre olan tüketim, bizim kullanımımızda 5.6 litre olarak yol bilgisayarına yansıdı. Sabit hızlı sürüşlerde tüketim 4.5 litreye kadar geriliyor.

Aracın sürüş özellikleri iyi

Adam, sürüş karakteri olarak bakıldığında boyundan büyük işler başarıyor. Yol tutuş konusundan büyük kardeşi Corsa’ya bile ders verebilecek yetenekteki otomobil, zorlandığında arkasını bırakarak keyifli sürüş özellikleri sergiliyor. Aracın direksiyon tepkileri başarılı ve standart donanımdaki ESP de, tehlike oluşmasını izin vermiyor. Frenler de güven veriyor.

İç mekanda kalite sunuyor

İç mekana geçildiğinde şık ve elit görünümlü kabin dikkat çekiyor. Yeni tip direksiyon simidi, dokunmatik ekranlı IntelliLinkmüzik ve bilgi sistemi ve gövde rengine boyalı kokpit detaylarıyla kalite hissi oldukça yüksek.

Kokpitin genelinde kullanılan yumuşak malzemeler de kaliteyi bir hayli yükseltiyor. Yüksek sürüş pozisyonuna rağmen ön yolcuların baş mesafesi sorunu yok. Arka bölümdeki hacimse önde oturanlarına insafına göre değişiyor.

GÖKHAN KARA – BUGÜN GAZETESİ