Haberler

iPhone Otomobillere Giriyor

iPhone ve iPad cihazlarının navigasyon özelliklerini otomobillerde kullanılmak için aksesuar satışı da gerçekleştiren Apple, iOS Haritalar ve Siri entegrasyonları

iPhone Otomobillere Giriyor

iPhone ve iPad cihazlarının navigasyon özelliklerini otomobillerde kullanılmak için aksesuar satışı da gerçekleştiren Apple, iOS Haritalar ve Siri entegrasyonları ile otomobillerin navigasyon ve sesli komut sistemlerinde fabrika çıkışı olarak yerini alacak.

Şuanda otomobil şirketleri ile yürütülen çalışmada iPhone gibi iOS cihazların yerleştirilebileceği ön konsol geliştirme aşamasına gelen Apple bu sistem ile iOS cihazların özelliklerini otomobile yükleyecek. Örneğin iPhone’unuzu otomobilinizin multimedya sistemine bağlayıp optimize ettiğinizde, Apple Maps uygulamasının revizyona uğramış bir versiyonu ekrana yansıtılacak.

“Yansıtma” olarak adlandırılan bu yöntem ile Apple Maps haritaları veya Siri araç sistemine bağlanan iPhone üzerinde çalışırken, görüntüyü otomobilin ekranına yansıtacak. Geçtiğimiz günlerde haberini sizlerle paylaştığımız Volkswagen iBeetle modelinin de aralarında bulunduğu büyük ekranlı modelleri desteklemeyecek Apple entegrasyonu, sorunu 3. Parti uygulamalar ile çözecek.

Siri uygulaması ile iPhone entegrasyonu destekleyen otomobillerde harita ve diğer iOS uygulamaları kullanılacak

Dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alan Amerikalı Apple, geçtiğimiz yıl da “Gözler-Serbest” teknolojisini tanıtmıştı. Bu teknoloji ile Siri uygulaması iPhone ekranına bakmak gerekmeksizin kullanılabiliyor. Geçtiğimiz yıl duyurulan bu teknoloji BMW, Toyota, Audi, Honda ve Land Rover tarafından kullanılmaya başlandı.

Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 7 kullanılacak olan tam otomobil entegrasyonu teknolojinin resmi olarak ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise henüz netlik kazanmış değil. Halen geliştirilme aşamasında olan iOS entegrasyonunda birçok sorunla da karşılaşan Apple, daha fazla otomobil tabanlı testi, altyapı geliştirmeleri üzerinde çalışacak. Apple’ın tüm bu aşamaların ardından en önemli basamak, otomobil şirketleri ile yapılacak anlaşmalar olacak.