Haberler

Oto Radyoları Tarih Oluyor

Araç içi radyolar ve radyo tuşlarını kaldırmayı planlayan bazı üreticiler ilerde büyük tasarruflar yapmalarını sağlayacak bu çalışma için ciddi

Oto Radyoları Tarih Oluyor

Araç içi radyolar ve radyo tuşlarını kaldırmayı planlayan bazı üreticiler ilerde büyük tasarruflar yapmalarını sağlayacak bu çalışma için ciddi araştırma ve geliştirme yatırımları yaparken, bazı otomobil üreticileri ise bu çalışma için yeterli zaman ve para ayırmaya henüz hazır değiller. Radyo teknolojisinin yerini mobil cihaz bağlantısına bırakmasına henüz hazır olmayan şirketler ise Mercedes-Benz ve BMW gibi markaların yeni modellerinde kullanmaya başladığı yeni jenerasyon araç içi internet ve multimedya sistemi bağlantılı internet tarayıcısı üzerinde çalışıyorlar.

Henüz yeni bir girişim olan Detroit Electric markası Ağustos ayında Amerika’da piyasaya süreceği ilk seri üretim otomobilinde radyoya yer vermeyerek bir ilke imza atacak. Detroit Electric sahibi olanlar müziklerini akıllı telefonları aracılığıyla araçlarının hoparlörlerinden duyacak.

Teknoloji araştırma ve geliştirme şirketi Gartner Inc. başkan yardımcısı Thilo Koslowski konu ile ilgili yaptığı açıklamada: “AM ve FM transfer mekanizması artık otomobiller için gereklilik olmaktan çıkacak. 2020 yılı itibari ile birçok otomobil kullanıcısının karasal yayın yerine dünyanın dört bir yanından istediğin radyo kanalını dinleyebilecek olması mükemmel bir olay. ” dedi.

Yani artık otomobil sahipleri trafikte internete bağlantılı telefonu ile yoğun trafikte ister Amerika’dan ister Japonya’dan istediği radyo kanalını dinleyebilecek. Yeni Renault Clio ve Toyota Yaris gibi birçok otomobilde akıllı telefon bağlantılı multimedya sistemleri çoktan kullanılmaya başlandı.

Ford ise AM/FM radyo, uydu radyosu ve MP3 çalarlarını bir araya getirmesini isteyen müşterilerini, Ford Elektrik ve Elektronik Bölümü Başkanı Jim Buczkowski yaptığı: “Bu 3 platformu bir araya getirip araçlarımızda konumlandırmak adına elimizdeki bütün seçenekleri değerlendiriyoruz.” Açıklamasıyla rahatlattı.